Tirsdag 4. august har Kristiansund bibliotek vært åpent i de nye lokalene i kulturhuset Normoria i nøyaktig ett år! Dette vil vi markere med en liten kakefest tirsdag 4. august klokka 11. Vi spanderer kake og kaffe!
Åpningsdagen 4. august 2025 var det kø utenfor døra på Kongens plass, og 1550 personer tok turen innom for å se på det nye biblioteket. Og besøket har holdt seg godt i løpet av hele dette første året, med et høydepunkt i de offisielle åpningsukene for kulturhuset i oktober, da vi hadde mer enn 10 000 innom i løpet av de tre ukene. Tallenes tale er nå klar, vi har akkurat rundet 100 000 besøk! Økningen sammenliknet med forrige hele år (2024) i det gamle bygget er på hele 43 %, og dette merker vi godt i hverdagen vår her på biblioteket. Vi har registrert 1320 nye lånere de siste 12 månedene, et tall som har ligget på rundt 800 nye lånere årlig i 2022-2024. Det har vært mange nye fjes å se, veldig kjekt at mange av byens innbyggere som tidligere ikke har brukt biblioteket, nå har funnet veien til oss!


Vi har kommet godt i gang med mange arrangementer og tiltak i det nye biblioteket. Siden åpningen har vi gjennomført 250 små og store arrangementer, alt fra foredrag med kjente forfattere til lesestunder og hobbyaktiviteter for barna. Over 9400 har besøkt arrangementene våre siden åpningen i Normoria, det er faktisk en økning på over 70 % i forhold til 2024! Vi har plass til flere på foredragene våre nå, og folk kjenner sin besøkelsestid – det er ofte helt fullt. Vi ser også at vi har mange flere barnefamilier på besøk, lørdagene med hobbyaktiviteter har blitt veldig populære.
Låner alle disse folkene noe da? Utlånet i perioden er på ca. 54600, mot 43800 i hele 2024, en oppgang på rundt 25 %. Det er vi godt fornøyd med, og gleder oss til fortsettelsen i det nye, fine biblioteket!
Helge Eek/ Eurobib