Prosjektutvikling nye barneskoler
Prosjektuviklingsarbeidet har i starten av prosjektene har gått helt parallelt til og med rom- og funksjonsprogram.
For arbeidet (rivning og bygging) tilknyttet ny barneskole på Goma, ble det i september 2023 skrevet en totalentreprisekontrakt med Betonmast Røsand AS.
I november 2023 startet arbeidet med rivning av eksisterende bygningsmasse. I februar 2024 er det klart for å starte grunnarbeidet for nyskolen.
Skolen på Omsundet har midler til oppstart av videre prosjektering i 2027 (ref. Bystyrets vedtak 14.12.23 Handlingsplan 2024-2027).
Effektmål
Å endre skolestrukturen i Kristiansund er en tilpassing til endring i befolkningssammensetningen. Effektmålene for bygging av nye skoler er:
- En mer hensiktsmessig skolestruktur for barneskolene i Kristiansund
- Sterkere fagmiljø
- Mer effektiv skoledrift, og reduserte driftskostnader
- Bedre fysisk og inkluderende lærings/arbeidsmiljø for elever og ansatte
- Skolebygg som er en integrert del av lokalsamfunnet/ bydelen og fremmer aktivitet og deltakelse.
- Sambruk av funksjoner i bygget og uteområdet
- Uteområde som fremmer lek, læring, trivsel og trygghet både i og etter skoletiden.
- Trygg skolevei
- Skolebygg med lavt klimaavtrykk og reduserte driftskostnader
- Gode valg mht klima, energi og miljø
- Energiløsning
- Materialvalg
- Gjenbruk
I forbindelse med byggeprosjektet vil det komme ulike tema opp for avklaring. Eksempel på dette er Midlertidig drift av Gomalandet skole under bygging av ny skole.
Røsslyngveien barnehage ble besluttet nedlagt i Bystyremøtet 15.12.22.
Prosjektorganisasjon
Organisasjonskart nye barneskoler
Publisert av Ingunn Strand
Sist endret 02.01.2024 15:19