Ved ankomst til Kristiansund og DMS Kristiansund ble han og reisefølget hans møtt av sang fremført av barna fra Heinsa og Blåtoppen barnehager, ordfører Kjell Neergaard som vertskap for bybesøket, etterfulgt av en omvisning og orientering om DMS-et.
Så sto det en spasertur gjennom sentrum i oppholdsværet på planen. Følget gikk over Kongens plass, ned til kaia og bort på Campus. På veien var det flere som benyttet muligheten til å ta en selfie med kronprinsen.
Roland Mauseth (f.v.) med HiMolde-rektor Elin Mordal, kronprins Haakon og ordfører Kjell Neergaard i andreetasjen i Campus Kristiansund, med vakre Innlandet i bakgrunnen.
Foto: Arild Waagbø/Panorama HiM
Daglig leder Roland Mauseth i Campus Kristiansund (med ryggen til) fortalte kronprins Haakon om aktivitetene i bygningen som kristiansunderne rett og slett kaller «Campus». På bildet ses også statsforvalter Else May Botten (t.v.), ordfører Kjell Neergaard og HiMolde-rektor Elin Mordal.
Foto: Arild Waagbø/Panorama HiM
Inn på Campus Kristiansund
På Campus Kristiansund ble kronprins Haakon møtt av daglig leder for Campus Drift Roland Mauseth, rektor Elin Mordal, sykepleierstudenter og representanter fra Høgskolen i Molde og kommunalsjefene Siv Iren Stormo Andersson (helse og omsorg) og Olaug Haugen (oppvekst).
Etter en orientering om Campus Kristiansund fra Roland Mauseth møtte kronprinsen sykepleierstudentene fra Høgskolen i Molde. De tok kronprinsen med på en omvisning med demonstrasjoner, blant annet i den nye øvingsavdelingen der studentene kan prøve, øve og utføre pasientbehandling i praksis som en del av studiene. Treningsapparatene og dukkene gir studentene en fantastisk mulighet til mengdetrening som tidligere kun var mulig gjennom behandling av virkelige pasienter.
Studentene stilte godt forberedt og bød på seg selv i møte med kronprins Haakon. Kronprinsen fikk selv prøve ut flere av øvelsene og scenarioene, fra hjerte-lungeredning til sjekk av en KOLS-pasient.
Lurer du på hvordan det gikk når kronprins Haakon ble med inn på øvingsavdelingen? Klikk på bildene og les bildeteksten!
Fotograf: Arild Waagbø/Panorama HiM
Godt samarbeid
Det er mye som skal organiseres og mange som må samarbeide når et kongelig besøk skal planlegges. Kronprinsbesøket til byen hadde ikke vært mulig uten det gode samarbeidet mellom Statsforvalteren i Møre og Romsdal, kommunen, Høgskolen i Molde, Campus Drift AS, Politiet, Helse Møre og Romsdal, og flere.
Tusen takk til studentavisen Panorama fra Høgskolen i Molde, fotograf Arild Waagbø for bilder fra besøket. Bildene og bildetekstene er tatt og utformet av dem, og brukes med tillatelse.
Les Panoramas artikkel om besøket: Sykepleiestudenter kjørte showet da kronprins Haakon kom på besøk | HiMoldes uavhengige avis
Tusen takk til alle for det gode samarbeidet!
Åpnet sykehuset på Hjelset
Før kronprinsen kom til Kristiansund, åpnet han det nye sykehuset på Hjelset, les mer om åpningen: Det nye sjukehuset er offisielt opna - Helse Møre og Romsdal