Hva er GreenTechSee Hackathon ?
“GreenTechSee Hackathon er et tverrfaglig innovasjonsverksted der team bestående av studenter, bedrifter, kommuner, fylket, teknologer og idéskapere jobber intensivt med å utvikle nye løsninger på reelle utfordringer. I løpet av 2,5 dager skal deltakerne gå fra innsikt til idé til prototype – og til slutt presentere det for jury og publikum.”
Kilde: https://greentechsee.no/hackathon
GreenTechSee er godt synlig i lokalene på Campus Kristiansund.
Ingunn Strand
Tolketjeneste på ny måte?
Kanskje kan tolking løses digitalt på en både sikrere, mer korrekt og billigere enn tidligere? Kanskje kan bruken også utvides slik at flere tar i bruk tolkning i sin hverdag til det beste for deg som innbygger.
Dette jobber utviklingsavdelingen i Kristiansund kommune med noen dager denne uken. Dag 1 har gått med til å utvikle ideen, lage skisser, gjøre raske brukerstudier og forberede koding. Alle har sine oppgaver som de løser i samarbeid og dialog. Her jobber designere, utviklere og analytikere på tvers for at løsningen skal bli god.
En viktig del i dette arbeidet er å snakke med de som har utfordringen som skal løses. Her snakker Jonas Udjus Frorud med en av de eventuelle brukerne av en tolketjeneste.
Ingunn Strand
-Vi deltar i år også for å kunne bidra til å bruke en innovasjonssprint til å bedre kvaliteten på det vi leverer til våre innbyggere på tvers av tjenester, smiler Erik Ingebrigtsen.
-Vi har tett dialog med de ulike tjenestene i kommunen og da kommer vi over mange ulike oppgaver som kan gjøres på en mer effektiv måte. Så utfordringen vi prøver å løse kommer da gjennom faktiske behov fra tjenestene i kommunen, forklarer Erik.
-Jeg forventer gode prosjekter fra alle gruppene og jeg gleder meg til å få sett hva de andre kommer med disse dagene, fortsetter han.
-Vi jobber alle sammen i dag, og vi har i tillegg lånt ut to av våre utviklere til IKT Orkide som vi samarbeider tett med. Vi sitter rundt et bord og jobber, alle har egne oppgaver som er tett knyttet til andres. Hver time tar vi en 2 min status på om noen trenger bistand for å løse sin oppgave, forteller Erik.
Her forklarer Eirunn Eri Monge hvilken programvare som roboten bruker. Erik Ingebrigtsen tenker at kanskje roboten kan bidra med tengnspråk. Det vil tiden vise disse dagene.
Ingunn Strand
Samhandling
Er det mulig å samhandle mer, enklere og tryggere offentlige etater i mellom? IKT Orkide ser på muligheten for en løsning som gjør det bedre for de som jobber i barnevernet og bedre for deg som skal snakke med mange instanser i det offentlige systemet.
Hvordan kom dere frem til oppgaven dere skal løse i dag?
-Vi hadde en diskusjon på forhånd om ulike tema. Siden vi til vanlig jobber med forskjellige fagområder, måtte vi velge en problemstilling som ikke alle kjente like godt. Da vi landet på denne, forsto alle behovet med én gang – og vi ble veldig gira på å finne en løsning. Dette er også en problemstilling som er høyt ønsket å få løst i medlemskommunene våre, forteller Kathrine Tømmervåg.
-Jeg forventer å lære masse av teamet og se hvordan vi kan jobbe bedre sammen. Og så er det utrolig gøy å oppleve hvor mye vi faktisk får til på så kort tid, fortsetter hun.
Samhandling er hovedpoenget for IKT Orkide.
Ingunn Strand
Hvordan har dere satt sammen gjengen og hvordan jobber dere?
-Teamet er satt sammen rett og slett ut fra hvem som hadde lyst til å være med og lære. Vi er fire damer som aldri hadde sett for oss at vi skulle delta på et hackathon – men nå snakker vi allerede om hvordan vi kan stille enda sterkere neste år. I tillegg har vi fått med oss to superdyktige utviklere fra digital utvikling i Kristiansund kommune, som løfter oss enormt, smiler Kathrine.
Hvor lange dager ser du for deg at det blir?
Planen var å dra hjem klokken 16, men nå er klokken blitt 19. Vi ble rett og slett revet med mer enn vi hadde sett for oss, fortalte Kathrine kvelden første dag.
Dag 1 – hvordan har dagen vært? Fremdriften?
-Dagen har gått utrolig fort, og vi har fått gjort masse. Det er også motiverende å se at vi har samlet mange poeng underveis i oppgavene. Vi har hatt mer å bidra med enn vi trodde på forhånd – og oppgavefordelingen er allerede klar for i morgen.
Din oppfordring til andre?
-Hackathon passer for mange flere enn man først tenker. Det er bare å hive seg på – du får brukt erfaringene dine på nye måter, og oppdager at du faktisk har mye å bidra med, oppfordrer Kathrin avslutningsvis.
Logoproduksjon er viktig. Fargevalget ble til ved en diskusjon rundt bordet.
Ingunn Strand