Trygg og selvstendig i en digital hverdag
Gøril Roesen fra Dansekraft bidro til bevegelse for alle som ville, som et lite avbrekk fra det å sitte rolig og lytte til foredragene.
Ingunn Strand
Temadagen, som var gratis og åpen for alle, bød på både inspirasjon, læring og gode samtaler. Mellom kl. 13.30 og 16.30 kunne de besøkende gå rundt på stands og få informasjon, råd og demonstrasjoner fra en rekke aktører – både offentlige, frivillige og private. Her kunne man prøve ut relevante teknologiske løsninger, stille spørsmål til fagfolk og frivillige, og få nyttige tips om alt fra digitale banktjenester til velferdsteknologi.
Stand i atriet på Campus Kristiansund.
Ingunn Strand
Blant de mange aktørene som deltok, var:
Kristiansund kommune, Pensjonistforbundet, Friluftsrådet Nordmøre og Romsdal, DMS Kristiansund, Lærings- og mestringssenteret ved Helse Møre og Romsdal, Dansekraft, NEAS, Nordea, Sparebank 1 Nordmøre, Livsglede for eldre, Mental Helse Kristiansund, NAV Hjelpemiddelsentral, DigiMR, Telepensjonistene, Møre og Romsdal fylkeskommune og Pasient- og brukerombudet.
– Det var fint å få snakke direkte med folk og få demonstrert hvordan teknologien faktisk fungerer. Jeg lærte mye nytt i dag, sa en av deltakerne.
Faglige innspill og sofaprat
Etter standrunden fortsatte programmet med spennende faglige innlegg. Prosjektleder fra Teknologiløftet i Lillestrøm kommune dele erfaringer fra deres arbeid med å gjøre digitale tjenester mer tilgjengelige for innbyggerne. Deltakerne fikk også høre fra Erik Ingebrigtsen og Hege Anmarkrud, som fortalte om samarbeidet mellom Kristiansund og Molde om prosjektene Påkobla Hjelpemiddel og Smart Hjelpemiddelforvaltning.
I tillegg delte , Helge Røv, teknologiambassadør fra Pensjonistforbundet sine erfaringer fra et brukerperspektiv – noe som skapte stor interesse blant publikum.
Helge Røv fra Pensjonistforbundet i Surnadal snakket om arbeidet som er gjort i Surnadal kommune med digitalisering og hva det har hatt av positive følger.
Ingunn Strand
Dagen ble avrundet med en uformell sofaprat, der publikum kunne stille spørsmål. Det ble flere gode innspill og samtaler om hvordan digitalisering kan gjøres både trygg, forståelig og nyttig for alle – uavhengig av alder og digital erfaring.
Et vellykket arrangement, med få besøkende
Temadagen ble arrangert av Helseinnovasjonssenteret i samarbeid med en rekke partnere, og responsen fra publikum var positiv. Flere uttrykte ønske om at dette blir et fast tilbud.
– Dette viser hvor viktig det er å skape arenaer der folk kan lære og stille spørsmål uten å føle seg dum. Digital utvikling angår oss alle, og jo flere som forstår mulighetene, jo bedre, sier arrangørene.
Kristiansund kommune takker Helseinnovasjonssenteret for innsatsen samt alle andre som bidro til å gjøre dagen til en bra dag – og alle som tok turen innom!
I produksjon av artikkelen har ChatGPT vært benyttet som verktøy.
Dagen ble avsluttet med en sofaprat der Erik Ingebrigtsen, Kristiansund kommune, Hege Anmarkrud, Molde kommune, Helge Røv, Pensjonistforbundet og Bengt Eriksson, Eldrerådet i Kristiansund kommune i samtale med Eirinn Kongshaug, Helseinnovasjonssenteret.
Ingunn Strand